Rośliny z rodziny imbirowatych to żródło wielu przypraw – należy do nich też ostryż zwany też szafranicą, żółcieniem, a najczęściej – kurkumą. Ze względu na złocistożółty kolor początkowo była ona wykorzystywana jako barwnik – dopiero potem odkryto jej zastosowanie w gotowaniu. Jednym ze składników kurkumy jest kurkumina - substancja, której działanie przeciwnowotworowe jest szeroko udokumentowane.
Przyprawa ta w Indiach rozpowszechniona jest jako środek przyspieszający gojenie ran oraz kojący niestrawność, najprawdopodobniej ma też korzystne działanie w profilaktyce i leczeniu takich chorób jak reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca, czy nawet choroba Alzheimera.
Ma łagodny korzenny smak i zapach, w Indiach i całej południowo-wschodniej Azji stosowana jest przede wszystkim do barwienia i przyprawiania ryżu. Ma bardzo szerokie zastosowanie w hinduskiej kuchni wegetariańskiej, jako jeden z głównych składników tradycyjnych mieszanek masala, czy curry.
Szczególnie nadaje się do przyprawiania dań z fasoli, czy soczewicy, quinoa, owoców morza, dań z drobiu. Ze wspaniałym skutkiem można jej dodawać do jajecznicy, omletów, czy też różnych warzyw i sera, a także baraniny, czy wołowiny.
|