Curry to przede wszystkim nazwa grupy potraw kuchni indyjskiej – warzywa, ryby, czy nawet mięso w pikantnym sosie. Tysiące odmian curry różnice smakowe zawdzięczają różnym kompozycjom przypraw – tzw. masali, przyrządzanej na bieżąco, ucieranej za każdym razem w moździerzu ze świeżych składników.
W Europie nazwa "curry" kojarzy się jednak z mieszanką sproszkowanych przypraw – angielskie "curry powder", niekiedy zmieszanych z olejem, lub ghee – czyli pastą curry. Niemal niespotykany w samych Indiach zwyczaj mielenia i mieszania przypraw "na zapas" został wprowadzony przez Brytyjczyków w XVIII wieku – wracający do kraju po niekiedy bardzo długim pobycie w koloniach zabierali ze sobą swoje ulubione mieszanki masali.
Curry przede wszystkim proponujemy dodawać do ryżu – nadaje mu wyrazisty smak i zapach oraz piękny kolor. Szczególnie ułatwia trawienie wszelkich tłustych potraw, ale także nadaje się do przyprawiania dań wegetariańskich, ryb, jaj i serów. Potrawy z curry nie pobudzają pragnienia, jego smak można podkreślić kilkoma kroplami soku cytrynowego.
Prezentowana mieszanka składa się z chilli, kolendry, owoców kminu rzymskiego, gorczycy, pieprzu czarnego, nasion kozieradki, liści Koenegii Murraya (tzw. Drzewo Curry), imbiru, kurkumy, cynamonu i goździków. Została wyprodukowana w Indiach.
|