Portal ekologiczny promujący zdrowy styl życia - Ekologia.pl
fot. dreamstime
Ochrona środowiska naturalnego
Skąd tyle złych emocji w odniesieniu do ekologizmu?

W głównych polskich mediach o ekologizmie jest tylko schizofrenicznie: w rozważaniach teoretycznych wiedzę ekologiczną można wprawdzie utożsamiać z nowoczesnością, ale konkretne rozwiązania proekologiczne i ekologów trzeba wyklinać jako samo zło, ekoterroryzm i blokowanie rozwoju kraju, i to czynione jakoby w interesie obcych sił.

Spermidyna - właściwości
Witaminy i suplementy
Spermidyna: cudowny eliksir młodości czy tylko kolejny mit?

Pogoń za eliksirem młodości i długowieczności nie ustaje, a spermidyna znalazła się na czele stawki. W ciągu ostatnich kilku lat opublikowano cały szereg badań naukowych wskazujących, że ten niezwykły związek może skutecznie zwalczać choroby i zmiany związane z postępującym wiekiem. Wyjaśniamy, jak działa spermidyna, w jakich produktach można ją znaleźć i kiedy warto sięgnąć po…

Powódź w Dubaju
Ochrona środowiska naturalnego
Czy ktoś manipuluje przy pogodzie? Tajemnica powodzi w Dubaju

Chaos ogarnął Zjednoczone Emiraty Arabskie po tym, jak największe miasto – Dubaj, zostało zalane wodą w wyniku rekordowych opadów. Wodny kataklizm nasunął pytanie: czy przyczyną tej katastrofy był program zasiewu chmur prowadzony w Zjednoczonych Emiratach Arabskich?Dubaj znalazł się pod wodą. Gwałtowne burze spowodowały  powodzie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, co doprowadziło do szokujących scen, które krążą…

Wiadomości
Zobacz więcej
fot. shutterstock
Wpływ człowieka na środowisko
Produkcja mięsa przyczynia się do ok. 13 tysięcy zgonów każdego roku

Zanieczyszczenie powietrza spowodowane produkcją żywności w Stanach Zjednoczonych wiąże się z szacunkową liczbą 15 900 przedwczesnych zgonów rocznie. Z czego 12700 zgonów – około 80% – jest związanych z produkcją żywności pochodzenia zwierzęcego.

Czyste Powietrze
Wpływ człowieka na środowisko
Które gminy w Polsce wygrywają walkę o czyste powietrze?

Jeszcze kilka lat temu w Rybniku konieczne było zamykanie szkół i przedszkoli ze względu na smog, a obecnie jakość powietrza jest już dużo lepsza. Polski Alarm Smogowy opublikował właśnie ranking najaktywniejszych gmin w Programie Czyste Powietrze od początku jego funkcjonowania i pokazał jak aktywna postawa samorządów i wymiana starych kotłów i pieców węglowych wpływa na…

Środowisko
Zobacz więcej
Królik europejski, fot. Kacper Kowalczyk
Przyroda
Nieznane fakty o królikach: te informacje mogą Cię zaskoczyć

Królik jest mylony z zającem. Podejrzewam, że jeszcze wiele lat musi minąć, by wreszcie przeciętny Kowalski zaczął rozróżniać te zwierzęta, o ile w ogóle pozwoli sobie na to, żeby poszerzyć swoje horyzonty o tę wiedzę. Rozmawiać i pisać jest o kim, bo królik, chociaż podobny do zająca, to tak naprawdę zupełnie inne zwierzę.

Zdrowie
Zobacz więcej
Maść konopna. Źródło: shutterstock
Medycyna rodzinna
Nie tylko dla reumatyków! Odkryj sekret maści konopnej

Konopie (Cannabis sativa) to jedna z najbardziej kontrowersyjnych roślin na świecie. Z jednej strony jest źródłem materiałów budowalnych i surowcem na tkaniny, z drugiej, występuje pod postacią narkotyzującej marihuany. Co więcej, jako surowiec zielny jest również wykorzystywana do sporządzania miejscowych leków. W czym może nam pomóc maść konopna i jak z niej prawidłowo korzystać?

Kobieta
Zobacz więcej
Kultura
Czy znasz te barwne motyle?Odkryj ich świat w nowym atlasie

W krainie tajemniczych ogrodów i kolorowych łąk króluje jedno z najpiękniejszych stworzeń natury – motyl. Ich delikatne skrzydła migoczą w słońcu, tworząc spektakularne wzory i kolorowe mozaiki, które zachwycają nas swoją piękną prostotą. Odkryj ten niezwykły świat w nowym atlasie motyli i pozwól się oczarować pięknem tych latających stworzeń.Żadne inne organizmy zwierzęce zamieszkujące Ziemię nie…

Dom i ogród
Zobacz więcej
Przylaszczki w środowisku naturalnym. Źródło: shutterstock
Pielęgnacja ogrodu
Tajemnicze kwiaty, które rozświetlają wczesną wiosnę!

Przylaszczki to wiosenne, leśne kwiaty, które choć małe i niepozorne, cechują się ogromnym ładunkiem romantyzmu, symboliki, a nawet magii! Ponoć dawniej kobiety z ich pomocą zapewniały sobie miłość wybranego mężczyzny, a mimo że rośliny są w całości trujące, były też powszechnie wykorzystywane w ziołolecznictwie. Intrygujące są również inne nazwy zwyczajowo przypisywane przylaszczkom: wątrobnik, wątrobnica, trojanek…